Na barevná kalibrace monitoru

Otázky a odpovědi k barevné kalibraci monitoru

1. Potřeboval bych v kanceláři kalibrovat monitor BENQ GL2450 (LED). Zajímalo by mne, jestli umíte kalibrovat i tento monitor a na kolik by mne to vyšlo?

Kalibrovat lze monitor jakékoliv technologie. Cena kalibrace monitoru se nemění.

2. Ke zkalibrování dochází v nastavení nebo zvolení některého režimu monitoru jako je (Film, Herní mod), nevím, jak přesně kalibrace proběhne?

Pro barevnou kalibraci monitoru se vybere nejlépe nějaký základní režim, třeba Standart, sRGB. Herní nebo video mód už má upravené barvy i kontrast a je zbytečné je při kalibraci měnit. Mód, který se hodí pro kalibraci, by měl mít v menu monitoru přístupné nastavení barev RGB, jasu a kontrastu.

Pro Váš účel editace fotografií bychom nastavili teplotu barevného bodu 6500K. Ta se nastavuje hned na začátku kalibrace právě ovladači RGB na monitoru pomocí foto spektrometru. Také se nastaví jas a kontrast. Po té už kalibrační program posílá na monitor vzorky barev, které se měří foto spektrometrem. Z výsledků měření program vytvoří korekční křivky pro barevné kanály RGB, které korigují odchylky od správných barev. To je vlastně barevný profil ICC. Ten ještě obsahuje další informace o měřeném zařízení, například rozsah zobrazitelných barev (barevný gamut).

Tím proces barevné kalibrace monitoru končí.

Po té se hodnoty ICC profilu načtou do LUT tabulky grafické karty. Tak je zajištěno, že grafická karta bude posílat do monitoru upravený signál tak, aby zobrazené barvy odpovídali standardu.

3. Dojde při barevné kalibraci monitoru ke zvětšení barevného ptostoru?

Při barevné kalibraci monitoru nedochází ke zvětšení barevného prostoru, ale k jeho zformování.

 

Informace o průběhu barevné kalibrace monitoru sondou.

 

Dotazy o barevné kalibraci monitoru zodpovím na blogu.

 

Zpět na barevná kalibrace monitoru.

 

 

Vizuální kontrola kalibrace monitoru

30.01.2024 11:14

Kontakt

 

Mapa webu